Wybieraj, porównuj i zamawiaj online w najlepszych cateringach dietetycznych w Polsce

Czy wskaźnik BMI zależy od wieku?

Wskaźnik BMI jest jedną z prostych metod oceny stanu odżywienia. Jego wynik służy do określenia, czy dana osoba ma prawidłową masę ciała, waży zbyt mało lub za dużo. Dowiedz się, jak interpretować wskaźnik BMI w zależności od wieku. 

Wskaźnik BMI pomaga określić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa, a na jego interpretację może wpływać wiek. Sprawdź normę BMI dla swojego wieku.

Spis treści:

Czy istnieje kalkulator BMI z uwzględnieniem wieku? 

Na początku warto wyjaśnić, jak oblicza się współczynnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index).Potrzebne dane to wysokość ciała (wzrost w metrach do kwadratu) oraz masa ciała (w kilogramach). Wzór na obliczenie BMI jest prosty i wygląda następująco:

BMI = masa ciała (kg)wzrost (m²)

Jak widać, do obliczenia BMI nie jest konieczne podanie wieku danej osoby. Mimo że wyliczenie omawianego wskaźnika nie uwzględnia tego parametru, jego interpretacja może różnić się w zależności od wieku. Dotyczy to dzieci i młodzieży oraz osób starszych. 

We wzorze na obliczenie BMI nie ma wieku. Jednak ten może wpływać na interpretację BMI. Więcej w tym temacie pisaliśmy w artykule Kalkulator BMI – normy i wzór na wskaźnik masy ciała

Photo by Leighann Blackwood on Unsplash

Tabela do interpretacji BMI dla osób dorosłych w różnym wieku

Poniższa tabela służy do interpretacji wskaźnika BMI osób dorosłych. 

BMI Stan odżywienia
<18,5niedowaga
18,5 – 24,9masa ciała prawidłowa
25,0 – 29,9 nadwaga
30 – 34,9I stopień otyłości
35 – 39,9 II stopień otyłości
powyżej 40III stopień otyłości

W przypadku osób starszych oraz dzieci i młodzieży interpretacja BMI jest nieco inna. Według niektórych źródeł dla osób w wieku 55-65 lat za prawidłową masę ciała uznaje się BMI między 23 a 28, o nadwadze świadczy BMI powyżej 28. Z kolei po 65. roku życia klasyfikacja przedstawia się następująco: BMI <24 oznacza zbyt niską masę ciała, wartość wskaźnika między 25 a 29 prawidłową masę ciała, a na nadwagę wskazuje BMI wyższe niż 29. 

Każdy powinien znać swoje BMI, aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie. Obliczenie BMI jest naprawdę łatwe.

Czy BMI zależy od wieku? 

Chociaż wskaźnik BMI nie uwzględnia wieku, jego interpretacja jest różna, w zależności od tego, ile lat ma dany człowiek. Tabela przedstawiona powyżej służy do określenia stanu odżywienia osób dorosłych, jednak od 55. roku życia BMI może być interpretowane w inny sposób. W przypadku dzieci i młodzieży oceny stanu odżywienia dokonuje się z pomocą siatek centylowych, które uwzględniają płeć i wiek dziecka. 

Photo by Alexander Dummer on Unsplash

Przelicznik BMI z wiekiem – jak obliczyć BMI z uwzględnieniem wieku dziecka? 

Wskaźnik BMI u dzieci i młodzieży oblicza się z tego samego wzoru co dla osób dorosłych. Otrzymany wynik odczytuje się jednak z pomocą siatek centylowych, które pozwalają stwierdzić, czy konkretne BMI w danym wieku jest prawidłowe. Odczytane wartości interpretuje się następująco:

  • poniżej 3. centyla — niedowaga; 
  • powyżej 90. centyla — nadwaga; 
  • powyżej 97. centyla — otyłość.

Ułatwieniem może być skorzystanie z gotowych kalkulatorów, które po uwzględnieniu wieku, masy ciała, wzrostu obliczają BMI i wskazują centyl. Taki kalkulator dostępny jest na przykład na stronie internetowej Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena dynamiki rozwoju dziecka za pomocą siatek centylowych, jest czułym wskaźnikiem jego stanu zdrowia. Dają one możliwość sprawdzania i wykrywania odchyleń od normy, co jest bardzo istotne w zapobieganiu i leczeniu różnych stanów chorobowych u dzieci.

Oblicz swoje BMI na podstawie wieku, wzrostu i wagi 

Obliczając swoje BMI, otrzymaną wartość warto odnieść do norm dla danej grupy wiekowej. Ma to znaczenie w przypadku osób starszych oraz dzieci i młodzieży. Kalkulatory dostępne w internecie z reguły podają zakres norm tylko dla osób po 18 roku życia.

BMI możesz obliczyć z pomocą kalkulatora. Pamiętaj o normach dla osób w różnym wieku.

Dlaczego wiek wpływa na interpretację wskaźnika BMI? 

Wskaźnik BMI służy do oceny, czy masa ciała danej osoby jest prawidłowa. Jak wiadomo, niedowagą, nadwaga czy otyłość mogą negatywnie wpływać na zdrowie w każdym wieku. Dlaczego zatem u osób starszych BMI równe 25 nie świadczy jeszcze o nadwadze? Osoby starsze, a zwłaszcza w wieku podeszłym, są częściej zagrożone niedożywieniem. Z kolei dzieci charakteryzują się niższym wzrostem i masą ciała w porównaniu do dorosłych. W wielu przypadkach wartość BMI u dziecka może odbiegać od wartości prawidłowej dla osoby dorosłej, a mimo to nie będzie wskazywała na niedobór masy ciała w tej grupie wiekowej.

BMI nie zależy bezpośrednio od wieku, ale jego interpretacja już tak

Poznaj normy BMI w zależności od wieku 

  • Dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia za wartości prawidłowe uznaje się BMI mieszczące się między 3 a 90 centylem. 
  • W przypadku osób w wieku 18-65 lat o prawidłowej masie ciała świadczy BMI 18,5-24,9.
  • Po 65 roku życia na prawidłową masę ciała wskazuje BMI między 23 a 28.
  • U osób w wieku podeszłym BMI nie powinno być niższe niż 22.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *